Laserové operace pro vidění bez brýlí

Laserové operace očí jsou celosvětově prováděny od osmdesátých let, masového rozšíření se jim dostalo v devadesátých letech a dnes se považují za naprostou součást oční chirurgie.

Jsou laserové operace vhodné pro každého?

Je třeba podotknout, že každá refrakční vada není vhodná k laserové operaci. Obecně platí, že laserem lze odstranit velice dobře krátkozrakost až do 10 dioptrií, astigmatismus do 4 dioptrií a dalekozrakost do 3 dioptrií. Toto neplatí absolutně. Nicméně musí být splněna ještě další speciální kritéria, například pravidelný tvar rohovky, dostatečně silná rohovka, nepřítomnost šedého zákalu, správné složení slzného filmu a mnohá další. Každý zájemce o laserovou operaci očí musí být vyšetřen celou škálou speciálních přístrojů, které lékaři usnadní a zpřesní rozhodnutí o tom, zda je možné refrakční vadu úspěšně a trvale odstranit.

V jakém věku je laserová operace očí vhodná?

Nejvhodnější je provést laserovou operaci očí v období mezi 18. a 40. rokem věku, ale i staší klienti mohou být laserováni, pokud to jejich oční nález dovolí (například přítomnost šedého zákalu operaci laserem vylučuje.)

Jaké jsou dostupné metody laserových očních operací? Lépe řečeno, kterou metodu preferujete na vaší oční klinice a proč?

Nejrozšířenější metody jsou LASEK a LASIK. Na naší klinice preferujeme metodu LASEK. Operace metodou LASEK je přesná a bezpečná – používáme jen laser, žádný další přístroj. Dále je velmi šetrná vůči rohovkové tkáni, komplikace jsou naprosto minimální. Tato metoda se používá i k reoperacím bez rizika. Lze ji bezpečně opakovat při progresi krátkozrakosti v případě dostatečné tloušťky rohovky a používá se také k reoperacím po metodě LASIK. Navíc poskytujeme našim klientům doživotní záruku.

Jestli tomu dobře rozumím, tak je potřeba pečlivě uvážit kterou metodou se klient nechá operovat.

Přesně tak, mnoho lidí, se ve snaze ušetřit pár tisíc korun unáhlí a zakoupí si „levnou“ operaci na slevových internetových portálech. Kromě problému, že nemusí být pro tento typ operace vhodní, ještě riskují nevratnost tohoto zákroku při použití jiných metod. Zvláště rizikovou skupinou jsou krátkozraké mladé ženy, které jsou ještě v období před porodem.

A co ostatní skupiny?

Naši klienti jsou velmi často lidé pracující v extrémních podmínkách - vojáci, policisté, sportovci, piloti. Těmto klientům je nutné provést pouze nejbezpečnější typ operace excimer laserem, tedy operaci metodou LASEK.

Je operace bolestivá?

V žádném případě. Zákrok probíhá v topické anestezii. Celá operace trvá maximálně pět minut.  

Pozn.:  Podstatou laserové operace je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku. Laserový paprsek o vlnové délce 193 nm dokáže po dopadu na povrch rohovky šetrně odstranit předem určenou velmi tenkou vrstvu tkáně. Energie laserového záření přeruší spojení mezi jednotlivými molekulami rohovkové tkáně, čímž dochází k jejich odpaření (vaporizaci). Každý puls excimer laseru je tak schopen odstranit rohovkovou tkáň s přesností na 0,25 mikronu. Rozložení laserových pulsů řídí počítač přes clony a postupným snášením tkáně dochází k požadované změně zakřivení rohovky a tím i ke změně její optické mohutnosti.

 • Horní lán 1310/10a
 • Olomouc
 • 779 00
 • mapa

Kontaktní osoby

Foto
 • MUDr. Kateřina Špačková
 • Hlavní lékařka

Otevírací doba

 • Po 7:3015:30
 • Út 7:3015:30
 • St 7:3015:30
 • Čt 7:3013:30
 • 7:3014:00
 • Máme právě otevřeno

 • Objednejte se na konzultaci!

Napište nám

Povinná pole

Vyplněním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem zodpovězení mého dotazu.